You are currently viewing Mitől szineződik el a napelem?

Mitől szineződik el a napelem?

A napelemek nagy befektetést jelentenek. Figyelembe véve a napelemek telepítésére fordított pénzt, az utolsó dolog, amit bárki elvárhat, az az, hogy néhány év elteltével az elhasználódás jeleit mutatják, és az egyik leggyakoribb probléma a panelek elszíneződése.

A napelemek elszíneződése nagyon észrevehető, a korábban fehér részek a cella felületén sárga vagy barna színűvé válnak, és ez általában néhány évvel a telepítés után következik be. Ez nem csak csúnya lehet a szemnek, de a napelem modul hatékonyságának csökkenését okozhatja, ami gyakran a komolyabb problémák első jele.

Miért színeződnek el a napelemek?
A probléma akkor jelentkezik, amikor az etilén-vinil-acetát (EVA) fólia, ellenőrizetlen kémiai reakción megy keresztül. Például bizonyos vegyszerek, amelyeket az üvegtáblák kezelésére használnak, reakcióba lépnek a szilíciumcellákban használt vegyi anyagokkal, ami ecetsav képződését eredményezi, amely az elszíneződés egyik fő oka.

A napelemek elszíneződésének azonban még gyakoribb oka van – a napfénynek való kitettség. Bár ez furcsán hangzik, mivel a napelemeket úgy tervezték, hogy napfénynek legyenek kitéve, gyakran előfordulnak problémák, ha az EVA olcsóbb anyagokból készül.

Az EVA fólia nem UV álló anyag! Ezért az új generációs panelek fejlesztése során ez egy kulcsfontosságú megoldandó probléma. Az egyik ilyen fejlesztés az UV szűrős üveglap alkalmazása. Mivel a napelemek nem hasznosítsák az UV tartományba eső fényt!

Vélemény, hozzászólás?