A napelemek hatékonyság csökkenését két tényező befolyásolja. Az egyik az idő. Az évek múlásával a napelem cellák károsodnak, öregednek és már nem képesek leadni a névleges teljesítményüket. Ez ellen nem lehet tenni semmit!
A másik fő ok a piszok! Por, növényi és állati szennyeződések a fő források. A levegőben lévő szennyeződések kifejezetten szeretnek megtapadni a napelem panelek felületén! Kicsit hasonlít a porfestés technológiájához! A nagyfeszültséggel feltültött felület vonza az ellentétes töltésű por részecskéket. A napelemeknél is hasonló fizikai jelenség játszódik le!
A nővényi és állati szennyeződések legnagyobb problémája hogy viszonylag kis területet érintenek. Egy vagy két cellát takarnak el de azt szinte teljesen lesötétítik. Ez nem csak hatékonyságot csökkent de nagyon veszélyes mert az elsötétített cellánál úgynevezett forró pont alakul ki. Vagyis a cella felmelegszik a rajta átfolyó áramtól és akár tüzet is okozhat!
Fucsa módon az esső is be tudja szennyezni a napelemeket! Főleg ha szaharai porral telített sárga esső esik. Sokszor a kevés, csak csepegő esső a legrosszabb. A kiadós nagy zivatar nagyon sok szennyeződést képes letisztítani a napelemekről. Főleg az állati és növényi szennyeződéseket áztatja és mossa le a nagy részét! De meg sem közelíti az ozmózis vízzel és kefével megtisztítot panelek minőségét! Ahoz hogy a napelem panel felülete tiszta legyen, szükséges a mechanikai tisztítás! Nyáron a tűző nap ráégeti a forró panelekre a port amit egy zivatar sem képes lemosni!
Összefoglalva a napelemek szennyező forrását.:
- A levegőben lévő por.
- Állati és nővényi szennyeződések.
- Az essővel lekötött por.